Ispartakule Bölgesi, İstanbul’un deprem sonrası yerleşim alanlarının tahsisi için hazırlanan nazım planında “Kentsel Yerleşim Bölgesi” olarak ayrılmıştır. Konum olarak Küçükçekmece Gölü ile Bahçeşehir arasındaki tepede yer almaktadır.

Bölgenin adı, binlerce yıl evvel bölgede yaşamış olan Spartalılar ‘dan gelmektedir. Üzerine kurulduğu eski yerleşim alanının yakınlarında kazılarla tespit edilen bir eski yerleşim alanı Sit Alanı olarak ilan edilmiş ve koruma altına alınmıştır. Sitemizin ismi olan Olimpos, adını, aynı bölgede yüzyıllar önce yaşamış olan medeniyetlerin kurduğu site şehrinden almaktadır.

olimpos-1

Emlak Konut – Fideltus – Öztaş İnşaat Konsorsiyumu tarafından yapılan “Ispartakule 21.YY Evleri Projesi”, Olimpos – Patara – Efes Siteleri olmak üzere 3 Ada Projesi `nden oluşmuştur. Olimpos ve Patara Adaları ‘nda 10 ’ar blok, Efes Adası ‘nda ise 12 blok bulunmaktadır.

Bu projenin dışında, Bizim Evler, Garanti Koza, Avrupa Konutları ve Ağaoğlu Projeleri etap etap ve hızlı bir şekilde devam etmektedir.

Ispartakule bölgesindeki projeler tamamlandığında, yaklaşık olarak 45.000 konut ve 200.000 kişilik bir nüfusun bu bölgede yaşayacağı tahmin edilmektedir.

olimpos-2